شماره های تماس

8897 544 0913   554 73 452 -031   773 75 452 -031 

لحظه تحویل سال

لحظه تحویل سال

لحظه تحویل سال که لحظه اول برج حمل نیز نامیده می‌شود، و در گاه‌ شمارهای هجری خورشیدی، لحظه آغاز تحویل سال و تعیین کننده نخستین روز از ماه فروردین بوده و آنرا هرمز روز یا اورمزد روز نامیده و جشن عید نوروز را برگزار می کنند.چنانچه آغاز سال جدید، قبل از ظهر و در نیمه اول شبانه روز تحویل شود ، همانروز نوروز است و اول برج شروع می شود.و در صورتیکه تحویل سال بعد از ظهر باشد، فردای آن روز، نوروز است. معمولا نوروز شمسی در تقویم میلادی با یکی از روزهای ۲۰ ، ۲۱ یا ۲۲ مارس مطابقت دارد. در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که گاه‌ شماری هجری خورشیدی استفاده می شود، نوروز، روز آغاز سال نو است. ولی در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌شود. حال بهتر است کمی اطلاعات درباره تقویم هجری شمسی در اختیارتان قرار دهیم ..

درباره تقویم هجری شمسی بدانید!!

تقویمی که امروز از آن استفاده می‌کنیم، برخلاف تصور عموم، قدمت هزار و سیصد و نود ساله ندارد، بلکه در همین دو قرن اخیر تدوین شده است. !!

اولین بار عبارت « هجری شمسی» در تقویم رسمی سال 4-1303 هجری قمری آمد. این تقویم را که عبدالغفارخان نجم الدوله ( 1259 - 1326 ق) استخراج کرده بود برای اولین بار عبارت سال هجری شمسی 1265  در بالای صفحات آن  به چشم می آید. از ان پس  عبدالغفارخان در سالهای بعد و در تقویم های آن روزگار که به صورت دفترچه ای منتشر می شد، ستون جدیدی برای روزها و دوازده برج حَمَل، ثور، ... ، به طور مرتب درج می کرد و بدین ترتیب عبدالغفارخان برای نخستین بار تقویمی را اختراع و ابداع کرد که امروزه به نام «تقویم هجری شمسی بُرجی» معروف شده است. تا قبل از این تاریخ، تقویمی که اساس آن شمسی و مبداء آن هجرت حضرت محمد(ص) از مکّه به مدینه باشد، در ایران رایج نبوده است.

اول بهار سال شمسی ،مبدا تقویم هجری شمسی بُرجی، است که در آن هجرت حضرت محمد(ص) از مکّه به مدینه اتفاق افتاده است. این مبداء مطابق با روز جمعه 19 مارس 622 میلادی(یولیانی) است. آغاز یا لحظه تحویل سال، (لحظه عبور مرکز خورشید از نقطة اعتدال بهاری نیمکره شمالی) دقیقاً با محاسبات نجومی تعیین می‌شود. به همین دلیل، اولین روز سال همیشه بر روز اول بهار منطبق است. این سال از لحاظ استفاده در زندگی روزمره، شامل 365 شبانه‌روز . نام ماههای این تقویم یا همان نام برج های تقویم ، به ترتیب همنام با دوازده صورت فلکی قدیمی منطقه‌البروج است. تعداد شبانه‌روز هر برج برابر با مدت حرکت مرکز خورشید در همان برج که به علت حرکت ظاهری غیریکنواخت مرکز خورشید روی مدارش از 29 تا 32 شبانه‌روز تغییر می‌کند. در ضمن این امکان وجود داشت که تعداد شبانه‌روز‌‌های هر یک از بروج از سالی به سال دیگر تغییر کند. سال کبیسه نیز هر چهار و گاهی هر پنج سال یکبار اتفاق می‌افتد.

لحظه تحویل سال 1398


زمان دقیق لحظه تحویل سال نو هجری خورشیدی ۱۳۹۸ :
لحظه تحویل سال ۱۳۹۸ هجری شمسی به ساعت رسمي جمهوري اسلامي ایران :
ساعت ۱ و 28 دقیقه و 27 ثانیه
روز پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ هجری شمسی
مطابق با ۱4 رجب ۱۴۴۰ هجری قمری
و ۲۱ مارس ۲۰۱۹ میلادی
Thursday, March 21, 2019


سال ۱۳۹۸ هجری خورشیدی برابر است با سال های :

۷۰۴۱ میترایی آریایی 

۳۷۵۷ زرتشتی
۱۴۰۹۸ اهورایی

۵۷۷۹/۵۷۸۰ عبری
۲۰۱۹/۲۰۲۰ میلادی
۶۷۶۹/۶۷۷۰ آشوری
۱۴۴۰/۱۴۴۱ هجری قمری
۲۵۷۸ هخامنشی (شاهنشاهی)

 

سال 98 سال چه حیوانی است؟سال 1398 سال چه حیوانی است ؟
تقسیم دوازده تایی فقط اختصاص به ماه های سال ندارد، بلکه چینی ها و اصولا اهل نجوم و تنجیم هم سال ها را به دوره های دوازده تایی تقسیم می کنند که هر کدام را با نماد یک حیوان مشخص می کنند: مثل : موش، گاو، ببر، گربه ( از نظر مصری ها خرگوش )، اژدها، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک
تقسیم بندی اینکه هرسال به نام چه حیوانی است بر اساس طالع بینی چینی صورت می گیرد.
معمولا اکثر تولید کنندگان تقویم و سررسید در طراحی صفحات اول تقویم و سررسید خود از نماد آن سال استفاده می کنند. به همین دلیل باید بدانیم که هر سال به نام چه حیوانی است و اساس نام گذاری آن چگونه است. حیوان سال 98 خوک می باشد.

سال خوک چگونه سالی است؟

حیوان خوک آخرین حلقه دوازده گانه سال هاست و در بطن خود زندگی دوباره با تمام شور و شرش را دارد. هرچه تلخی و نگرانی و اضطراب در سال های بز و خروس و میمون و سگ وجود داشت در سال خوک، جایش را به آرامش و شادی و راحتی می دهد. از نظر طالع بینی چینی سال خوک بهترین سال برای تمام مردم دنیا می باشد چون در این سال کار فراوان برای همه وجود دارد و گردش پول عادلانه خواهد بود. در سال خوک، خیانت ها و بی اعتمادی ها بسیار کم خواهد بود. در این سال صلح طلبی عمیق، جای بحث های تند و دعوا و جنگ را می گیرد. سالی که از دست گرفتاری های سیاسی و اداری می توان نفسی به راحتی کشید. سالی که برای روشنفکران و اهل حساب و کتاب به یک اندازه خوب است. یعنی سال تعادل و تناسب. البته به دلیل سادگی بیش از حد خوک امکان زودباوری، فریب خوردن و نومیدی هم وجود دارد. برای اینکه خوک ها عاشق خوردن و خوابیدن هستند این سال را نماد تنبلی و چاقی میدانند، البته از جانب مثبت سال خوک نماد ثروت و زیادی نعمت می دانند. از بدی های سال خوک این است که افراد از هم دیگر تقاضای کمک کمتری می کنند و احتمالا آسیب بیشتری می بینند.

سال 1398 و 2019 سال خوک

 

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.